obraza

powiązane treści:

  1. Zawstydzone ciało

    Warto pokonać nieraz długą drogę, aby odnaleźć mistrzów i kontemplować ich dzieła. W nich zaklęte jest nie tylko ludzkie spojrzenie. Tradycja tych spojrzeń przekazywana jest z pokolenia na pokolenie tym, którzy o to proszą. Miłosne spojrzenia ukazują znaczenie zawstydzonego ciała, pozwalają patrzeć i kontemplować. Ukrywają nagość w miłości Boga i człowieka...
  2. Czy kaznodzieja może obrażać?

    Czy kaznodzieja może obrażać? Na tak zadane pytanie odpowiedź zawsze będzie twierdząca. To możliwe: są kaznodzieje, którzy obrażają, i są słuchający, którzy się obrażają. Czy jednak kaznodzieja powinien obrażać? Nie powinien! Nie taki jest bowiem cel głoszenia kazań i homilii.
  3. Proszę księdza, wypraszam sobie…

    Z Wawrzyńcem Grotkiem SJ, kapelanem w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
    Z Wawrzyńcem Grotkiem SJ, kapelanem w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, rozmawia Jacek Siepsiak SJ.
  4. Chrząkający wieprz powolny jak żółw

    Ojcowie Kościoła i oratorska sztuka inwektywy
    Obraza stanowiła jeden ze środków stylistycznych antycznej polemiki oratorskiej. Ich brak pomniejszałby wartość dzieła. Nie można więc dzisiejszego spojrzenia na obraźliwą mowę przenosić na czasy, gdy stanowiła normę i była sztuką! Można jedynie pozazdrościć wczesnochrześcijańskim pisarzom ich zdolności.
  5. Życie Duchowe • LATO 83/2015

    Obrazy bez urazy
    Czy uderzenie słowem może być szansą dla naszego życia duchowego? Czy wstrząs, który wywołuje obraza, może pomóc w dostrzeżeniu w sobie czegoś ważnego, czego wcześniej nie widzieliśmy? Czy może to otworzyć nas na wiedzę o sobie samym?