św. Ignacy Loyola

powiązane treści:

  1. Zarys ignacjańskiej duchowości stworzenia

    Świat materialny jest dla Ignacego drogą człowieka poszukującego Boga i miejscem Jego znajdowania. Wszystkie rzeczy zostały stworzone z miłości, są Bożym darem i mają pomóc człowiekowi w osiągnięciu ostatecznego celu, dla którego został stworzony.
  2. Moc do walki duchowej

    Rola postu w duchowości ignacjańskiej
    Trzeba praktykować pokutę i post, dostosowując je do swoich możliwości, ponieważ nie jest to cel naszego życia, lecz środek, który ma nam pomóc w modlitwie i walce duchowej.
  3. Życie Duchowe • LATO 115/2023

    Zobaczyć Boga
    Niewidzialny Bóg na różnie sposoby uwidacznia się w swoim objawieniu. Czyni to najpierw w stworzeniu, a w sposób szczególny Bóg uwidacznia się w człowieku „stworzonym na obraz Boży”.
  4. Jak się zachować w czasie strapienia

    Osiem zasad ignacjańskich
    Strapienie duchowe jest przykrym i trudnym doświadczeniem, przeżywanym nieraz bardzo boleśnie. Rodzi się więc pytanie, czy istnieją środki i sposoby, które pozwalają je owocnie przeżyć. Od­powiedzi na nie poszukajmy u mistrza duchowego rozeznania – św. Ignacego Loyoli.
  5. Historia pewnej przyjaźni

    Jednym z wielkich darów św. Ignacego jest zapis dro­gi Ćwiczeń duchowych. Począwszy od Fundamentu, nigdy nie były to dla mnie „typowe” rekolekcje, ale rzeczywiście ćwiczenia – intensywny trening angażujący całego człowieka, w którym treść jest ważna o tyle, o ile się ją przeżyje w sobie.
  6. Dojrzały owoc nieposkromionej zmysłowości

    Trzeba prosić Pana Boga, aby przebóstwił moje zmysły według swego planu i swojej woli, a nie żeby – realizując moją, ukrytą pod pozorem rygoryzmu nienawiść do siebie – poskromił je lub stłumił. Bez używania zmysłów nie można dojrzale kochać i służyć.

Strony