prześladowania

powiązane treści:

  1. Czekanie to mój los

    Niezwykłe kapłańskie ścieżki w czasach komunizmu
    Święcenia! Pełna konspiracja. Żadnej uroczystości. Nawet naczyń liturgicznych nie było, czytania z gazety. Żadnego zapisu. I później pełna tajemnica. Przyjmującemu potajemnie święcenia groziła kara sześciu lat, wyświęcającemu – dwanaście. Nie liczyłem na to, że przyjdzie wolność. Byłem pewien, że kiedyś wpadnę...
  2. Przywrócić dobrą pamięć

    Z Markiem Lasotą rozmawia Jacek Siepsiak SJ
    "Przekroczenie złej pamięci wymaga wysiłku ze wszystkich stron: i historyków, i publicystów, i duszpasterzy. Ten stan trzeba jeśli nie całkowicie odwrócić, to przynajmniej próbować go zrównoważyć. Trzeba nam przywracać dobrą pamięć" - mówi w wywiadzie dla "Życia Duchowego" Marek Lasota.
  3. Prześladowanie sióstr zakonnych w Czechosłowacji

    W lutym 1948 roku w Czechosłowacji doszło do przewrotu, po którym władzę w państwie przejęła partia komunistyczna. Największym problemem dla nowego reżimu stał się Kościół, który chciano za wszelką cenę zniszczyć. Najpierw aresztowano biskupów, a wraz z nimi współpracujące z hierarchami siostry zakonne. Z piętnastu tysięcy zakonnic przed rokiem 1948 po rewolucji 1989 roku zostało niecałe dwa tysiące.
  4. Moja Draganówka

    Z ojcem Józefem Chromikiem, jezuitą pochodzącym z Podola, rozmawia Józef Augustyn SJ
    10 lutego 1940 roku Rosjanie rozpoczęli deportację Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich. Wśród deportowanych na Syberię byli także bliscy Józefa Chromika SJ, który w rozmowie z Józefem Augustynem SJ opowiada o losach swojej rodziny na "nieludzkiej ziemi".
  5. Wikt i towarzystwo

    Z profesorem Jerzym Pomianowskim, tłumaczem Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Książka Sołżenicyna nie może być uznana za byle dziełko historyczne, które można postawić na półce. Jest ostrzeżeniem nie do zapomnienia. Podobna sytuacja może zaistnieć każdego dnia w każdym zakątku ziemi. Wszelka myśl o zmuszaniu ludzi siłą do szczęścia, wszelka myśl o ulepszaniu ich przez nakaz, knut i strach prowadzi do takich skutków, jakie opisał Sołżenicyn.