Aleksander Sołżenicyn

powiązane treści:

  1. Ocalić w sobie człowieczeństwo

    Zło jest jedno, a jego częstym źródłem jest śmierć sumienia. Ta sama ludzka nieprawość ma miejsce, choć w innym zakresie, wszędzie tam, gdzie człowiek eksponuje swoje przywileje, a jednocześnie lekceważy swoje powinności wobec bliź­niego, pomijając całkowicie Prawo Boga.
  2. Cnota odwagi

    Istotą odwagi nie są same szlachetne czyny, ale postawa serca, które oddane jest Bogu i ludziom. To w odważnym sercu rodzą się decyzje o odważnych czynach. Dla rozeznania odwagi należałoby zapytać: dla kogo żyjemy oraz komu poświęcamy nasze życie?
  3. Bez miłości człowiek wariuje

    Zainteresowanie mediów celibatem bywa dwuznaczne. Koncentrują się one przede wszystkim na nadużyciach w tej sferze. Nie interesuje ich natomiast teologiczny sens bezżenności dla królestwa niebieskiego. Pojedyncze przypadki sprzeniewierzenia się idei celibatu bywają uogólniane, a to rzuca cień na wszystkich księży.
  4. Wikt i towarzystwo

    Z profesorem Jerzym Pomianowskim, tłumaczem Archipelagu Gułag Aleksandra Sołżenicyna, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Książka Sołżenicyna nie może być uznana za byle dziełko historyczne, które można postawić na półce. Jest ostrzeżeniem nie do zapomnienia. Podobna sytuacja może zaistnieć każdego dnia w każdym zakątku ziemi. Wszelka myśl o zmuszaniu ludzi siłą do szczęścia, wszelka myśl o ulepszaniu ich przez nakaz, knut i strach prowadzi do takich skutków, jakie opisał Sołżenicyn.