Ewagriusz z Pontu

powiązane treści:

  1. Ścieżka wiodąca do przebóstwienia

    Błogosławieństwa w Kościele prawosławnym
    Błogosławieństwa rozpoczynające Kazanie na Górze (por. Mt 5,1–7,28; Łk 6,17–49) w tradycji chrześcijaństwa wschodniego traktowane są jako przykazania Chrystusa. Została w nich zawarta nauka o istocie prawdziwego szczęścia chrześcijanina.
  2. Życie Duchowe • WIOSNA 102/2020

    Tęsknota za Schowanym
    Numer poświęcony jest tęsknocie za Schowanym. Pragniemy, choć nie widzimy. Może tu chodzić między innymi o Boga, który odpowiada na „nasze spodziewanie się, ale w sposób absolutnie niespodziewany”…
  3. Acedia i błogosławieństwo atakowanych przez zło świata

    Jezus, jak zapowiadał prorok Izajasz, rzeczywiście w miejsce ducha acedii daje nam pieśń chwały, pieśń, która brzmi przez wieki, stając się zadatkiem wieczności i przebóstwienia.
  4. Ewagriusz o obżarstwie i nieczystości

    Ewagriusz pokazuje zło obżarstwa z perspektywy nasilających się jego skutków. Autor nie gardzi potoczną antropologią – dzisiaj moglibyśmy ją nazwać psychologią – by pokazać, jakie znaczenie ma ciało dla ducha. Podsycanie jego pragnień podsyca egoistyczną siłę w człowieku zwaną „żądzą”, uzbraja „pożądliwość” przeciwko duchowi.
  5. Ewagriusz o gniewie i acedii

    Namiętności smutku i gniewu dotyczą według Ewagriusza „popędliwej” części duszy, w odróżnieniu od takich namiętności, jak obżarstwo, nieczystość i chciwość, które są chorobą części „pożądliwej”. Obie części wchodzą z kolei w skład sfery nierozumnej w człowieku, istniejącej obok sfery rozumnej.
  6. Życie Duchowe • ZIMA 77/2014

    Papież Franciszek
    Zimowy numer kwartalnika „Życie Duchowe” (77/2014) poświęcony jest Papieżowi Franciszkowi. O Jorge Mario Bergoglio SJ, Papieżu Franciszku i rozpoczętym 13 marca 2013 roku nowym pontyfikacie w numerze piszą między innymi: Gianfranco Ghirlanda SJ, Andrzej Zając OFMConv oraz Jakub Kołacz SJ.

Strony