Izrael

powiązane treści:

  1. Kustodia Ziemi Świętej

    Z Jerzym Krajem OFM, obecnie wikariuszem patriarchalnym dla Cypru, byłym przeorem klasztoru Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie, rozmawia Józef Augustyn SJ
    "Trudno naprawdę zrozumieć Ewangelię bez poznania Ziemi Świętej" - mówi w rozmowie z Józefem Augustynem SJ ojciec Jerzy Kraj OFM.
  2. Świat jerozolimskich Żydów

    7 czerwca 1967 roku - po tak zwanej wojnie sześciodniowej - izraelskie oddziały wojskowe zdobyły Jerozolimę Wschodnią. Minister obrony Mosze Dayan wraz z ówczesnym naczelnym generałem sił wojskowych Icchakiem Rabinem oświadczyli uroczycie pod Ścianą Płaczu: "Jerozolima jest wolna. Dotychczas podzielona stolica Izraela jest zjednoczona. Powróciliśmy na nasze święte miejsca, aby się z nimi nigdy nie rozstać".
  3. Viri Galilei

    Z Ojcem Aleksandrem, Arcydiakonem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, studentem Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Viri Galilei to łacińska nazwa Małej Galilei, po grecku nazywanej Micra Galilea. W przeszłości był to obóz na Górze Oliwnej, w którym zatrzymywali się Galilejczycy przybywający do Jerozolimy na święta żydowskie. Miasto nie było bowiem w stanie pomieścić wszystkich pielgrzymów, którzy zgodnie z żydowską tradycją trzy razy w roku mieli obowiązek nawiedzić Świątynię Jerozolimską.
  4. Judaizm jako religia Księgi

    "Izrael stworzył Biblię, zaś Biblia stworzyła Izrael" - to powiedzenie zwięźle, lecz prawdziwie wyraża miejsce i rolę Biblii w tożsamości i dziejach wyznawców judaizmu. Religia żydowska nie jest monolitem - a stwierdzenie to dotyczy nie tylko jej współczesnego zróżnicowania, lecz również dawniejszej i nowszej historii.