judaizm

powiązane treści:

  1. Świat jerozolimskich Żydów

    7 czerwca 1967 roku - po tak zwanej wojnie sześciodniowej - izraelskie oddziały wojskowe zdobyły Jerozolimę Wschodnią. Minister obrony Mosze Dayan wraz z ówczesnym naczelnym generałem sił wojskowych Icchakiem Rabinem oświadczyli uroczycie pod Ścianą Płaczu: "Jerozolima jest wolna. Dotychczas podzielona stolica Izraela jest zjednoczona. Powróciliśmy na nasze święte miejsca, aby się z nimi nigdy nie rozstać".
  2. Nasze biblijne matki

    Jedyną kobietą określaną w Torze mianem "matki w Izraelu" była Debora z Księgi Sędziów. Wszelako nie tylko ją mamy na myśli, mówiąc o matkach biblijnych. Na ogół do ich grona zaliczamy Sarę, Rebekę, Rachelę i Leę. Co do innych kobiet, jakie miałyby się znaleźć wśród nich, nie ma jednomyślności.
  3. Świat chasydów

    Z Marcinem Wodzińskim, kierownikiem Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego, rozmawia Józef Augustyn SJ
    W wywiadzie została przedstawiona historia chasydyzmu, żydowskiego ruchu religijnego o charakterze mistycznym, który powstał w XVIII wieku na ziemiach polskich. Za jego twórcę uznaje się żyjącego w latach 1700-1760 Izraela ben-Elizera, zwanego Baal Szem Tow, co można przetłumaczyć jako "Pan Dobrego Imienia". Jego nauka była próbą syntezy tradycjonalizmu żydowskiego z mistycyzmem.
  4. Życie Duchowe • JESIEŃ 56/2008

    Dialog międzyreligijny
    Jesienny numer „Życia Duchowego” poświęcony jest refleksji nad dialogiem chrześcijan z wyznawcami innych religii. W numerze m.in. artykuł ks. Alfonsa J. Skowronka na temat religii jako fundamentalnej postawy człowieka oraz refleksja Zbigniewa Kubackiego SJ, który odpowiada na pytanie, czy chrześcijanie potrzebują innych religii.
  5. Życie Duchowe • LATO 51/2007

    Lektura Biblii
    Letni numer „Życia Duchowego” poświęcony jest lekturze Biblii. Pragniemy nim zachęcić do odważnego sięgania po skierowane do każdego z nas słowo Boże. Jak ważne winno być dla chrześcijanina Pismo Święte, podkreślał już św. Hieronim, który mówił, że bez znajomości Biblii nie można prawdziwie poznać Chrystusa.
  6. Judaizm jako religia Księgi

    "Izrael stworzył Biblię, zaś Biblia stworzyła Izrael" - to powiedzenie zwięźle, lecz prawdziwie wyraża miejsce i rolę Biblii w tożsamości i dziejach wyznawców judaizmu. Religia żydowska nie jest monolitem - a stwierdzenie to dotyczy nie tylko jej współczesnego zróżnicowania, lecz również dawniejszej i nowszej historii.