komunizm

powiązane treści:

  1. Przywrócić dobrą pamięć

    Z Markiem Lasotą rozmawia Jacek Siepsiak SJ
    "Przekroczenie złej pamięci wymaga wysiłku ze wszystkich stron: i historyków, i publicystów, i duszpasterzy. Ten stan trzeba jeśli nie całkowicie odwrócić, to przynajmniej próbować go zrównoważyć. Trzeba nam przywracać dobrą pamięć" - mówi w wywiadzie dla "Życia Duchowego" Marek Lasota.
  2. Prześladowanie sióstr zakonnych w Czechosłowacji

    W lutym 1948 roku w Czechosłowacji doszło do przewrotu, po którym władzę w państwie przejęła partia komunistyczna. Największym problemem dla nowego reżimu stał się Kościół, który chciano za wszelką cenę zniszczyć. Najpierw aresztowano biskupów, a wraz z nimi współpracujące z hierarchami siostry zakonne. Z piętnastu tysięcy zakonnic przed rokiem 1948 po rewolucji 1989 roku zostało niecałe dwa tysiące.
  3. Wspomnienia kresowe

    Z Tadeuszem Ślipko SJ, filozofem i etykiem, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Z Tadeuszem Ślipko SJ, filozofem i etykiem, rozmawia Józef Augustyn SJ.
  4. Życie Duchowe • JESIEŃ 80/2014

    Jak dobrze się spowiadać
    Numer jesienny kwartalnika „Życie Duchowe” poświęcony jest tematowi „Jak dobrze się spowiadać”. W publikowanych artykułach nasi Autorzy starają się odpowiedzieć na pytanie, co robić, by sakrament pokuty i pojednania przynosił poczucie duchowej odnowy i umocnienie w wierze.
  5. Państwo Środka

    Moje misyjne pragnienie wyjazdu do Chin zrealizowało się po kilkunastu latach od czasu wstąpienia do Towarzystwa Jezusowego. Powołanie misyjne do pracy w tym kraju odkryłem już bowiem na początku zakonnej drogi, w nowicjacie. Wówczas głęboko dotknięty faktem prześladowania chińskich chrześcijan oraz potrzebami chińskiego Kościoła odczytałem wezwanie do posługi w tym kraju.
  6. Ikony poradzieckiego człowieka

    Z Siergiejem Wandałowskim, ukraińskim artystą malarzem, pisarzem ikon, mieszkającym w Kijowie, w Ławrze Pieczerskiej, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Siergiej Wandałowski w rozmowie o ikonopisarstwie mówi m.in.: "Ikonę pisze się po to, aby się modlić. Ikona zespolona z modlitwą staje się wypełnieniem, uosobieniem modlitwy. W swojej istocie ikona to objawienie Prawdy, duchowego obiektu, ale nigdy nie jest ona jego wyobrażeniem. Wyobrażenie bowiem zawsze pozostaje iluzoryczne".

Strony