sztuka słuchania

powiązane treści:

  1. Rozmowa duchowa

    Duchowe rozmowy nie są sprawą lekką i przyjemną. Prościej porozmawiać o sytuacji społecznej, filmie czy planach na wakacje, niż opowiedzieć o duchowych odkryciach. Odsłonięcie się przed innymi może nas wiele kosztować, ale...
  2. Słuchanie w kierownictwie duchowym

    „Słuchać, słuchać, nie przymuszać do niczego. Chciałbym pogodzić się z samotnością, jaką narzuca mi ten obowiązek. Gdybym miał codziennie świadomość, że ta cząstka samotności przeznaczona jest tylko dla Niego... Słuchać, nie przymuszając do niczego. Pojmować sercem, zrozumienie przyjdzie później” (Brat Roger).
  3. Poradnik dla kierownika duchowego

    Towarzyszenie duchowe jest aktywnością wypływającą z potrzeby twórczości, realizuje się w relacji międzyludzkiej opartej na bezinteresownej życzliwości. Towarzyszący nie może być nastawiony przede wszystkim na skuteczność, przeważnie nieuchwytną dla niego. Podejmuje służbę w najszlachetniejszym tego pojęcia znaczeniu: staje się pomocnikiem Ducha Świętego.
  4. Słuchać i usłyszeć Boga

    Jak twórczo czytać Biblię? Skoro wierzymy, że Biblia jest słowem Boga i że Jego słowo jest nie tylko twórcze, ale i stwórcze, można przeformułować powyższe pytanie i zastanowić się, co zrobić, by czytając Biblię, naprawdę słuchać i usłyszeć Boga?
  5. Życie Duchowe • ZIMA 37/2004

    Sztuka słuchania
    Zimowy numer „Życia Duchowego” nosi tytuł „Sztuka słuchania”. W numerze m.in.: Grzegorz Bubel SJ, Wiara rodzi się ze słuchania, Krzysztof Wons SDS, Lectio divina szkołą słuchania, ks. Krzysztof Grzywocz, Słuchanie w kierownictwie duchowym, Jacek Prusak SJ, O sztuce słuchania w psychoterapii.
  6. Nad słuchaniem

    We wszystkich religiach słuchanie odgrywa jakąś rolę, ale w "świecie biblijnym" stało się ono kluczem do zrozumienia tajemnicy Rzeczywistości, sztuką egzystencji. Całą historię Narodu Wybranego można bowiem ująć według tego: jak słuchali, czego nie dosłyszeli, co zostawili bez odpowiedzi na wezwanie Szema Izrael.