sztuka

powiązane treści:

  1. Hostia jak zakaz ruchu

    Z Hieronimem Kreisem, benedyktynem z Tyńca, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
    Z Hieronimem Kreisem, benedyktynem z Tyńca, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
  2. Piękno błota polnej drogi

    Ze Stanisławem J. Bryndalem, ołpińskim artystą-rzeźbiarzem, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Czasami zastanawiam się, co by było, gdybym został w Warszawie. Może miałbym więcej czasu na rzeźbienie... Może stworzyłbym jakieś ważne dzieło sztuki... Może stałbym się bardziej znany... Ale tak naprawdę wystarcza mi to, że mogę sobie w Ołpinach, w zielonej Małopolsce, czasem coś „dłubnąć”. Mam tu swój las, ogród i kwiaty.
  3. Życie Duchowe • WIOSNA 86/2016

    Po co nam Zmartwychwstanie?
    Wiosenne „Życie Duchowe” – jak czytamy we wprowadzeniu – „chce nam pomóc w odświeżeniu patrzenia na zmartwychwstanie”. Artykuły zamieszczone w numerze są jednak pomocne nie tylko w owym odświeżeniu, lecz pozwalają także szerzej spojrzeć na śmierć, zmartwychwstanie i życie po nim, na rzeczywistość tajemniczą i nieodgadnioną.
  4. Bóg to sobie ukochał artystów

    Z Dariuszem Reguckim, reżyserem, scenarzystą i kompozytorem, rozmawia Jacek Siepsiak SJ
    Mam żonę i dzieci. Skoro Kościół pobłogosławił moje małżeństwo, to dał mi obietnicę, że o mnie nie zapomni, że będzie obecny w życiu naszej rodziny, także wtedy gdy nie jest łatwo. Bo przecież nie jest łatwo być mężem, żoną, ojcem, matką. Zwłaszcza kiedy przychodzą problemy i mnóstwo spraw do ogarnięcia.
  5. Igor Mitoraj i jego rzeźby

    Igor Mitoraj (1944-2014) jest twórcą znanym i niepowtarzalnym. Jego rzeźby zdobią najważniejsze miasta współczesnego świata: Rzym, Paryż, Mediolan, Londyn. Są też widoczne w Japonii. W Polsce możemy je spotkać chociażby w Krakowie czy Warszawie. Monumentalne, kolosalnych rozmiarów współtworzą miejski pejzaż.
  6. Dostojewski o pięknie

    Jeśli Dostojewski utożsamiał się ze słowami swojego bohatera z Idioty, to "przygotowywał" się do "sądzenia o pięknie" w ciągu całego swojego życia. Książę Myszkin wypowiada jedno z fundamentalnych stwierdzeń pisarza: "Piękno to zagadka". Oznacza to przede wszystkim jedno: piękno jest zanurzone w tajemnicy.

Strony