Zimowy numer kwartalnika „Życie Duchowe” poświęcony jest „Nienawiści i miłości”. „Czuć się kochanym, to doświadczać, że ktoś mocno pragnie, abym istniał” – pisze we wstępie do numeru Dariusz Kowalczyk SJ i dodaje: „Przeciwieństwem tak rozumianej miłości staje się obojętność wobec innego istnienia, a w skrajnym przypadku nienawiść, która zdaje się mówić: «Byłoby lepiej, gdyby cię w ogóle nie było»”.
O miłości i nienawiści w codzienności życia pisze Stanisław Morgalla SJ. Autor zaznacza, że do zrozumienia tak skrajnych uczuć potrzebna jest pewna refleksja nad budowanymi przez nas relacjami, a w kontakcie z drugim człowiekiem troska o spójność postaw i przekonań. Maria Król-Fijewska w artykule Historie małżeńskie próbuje natomiast odpowiedzieć na pytanie, jak to się dzieje, że między dwojgiem zakochanych ludzi czasem rodzi się jeszcze głębsza i ciepła miłość, a czasem „temperatura uczuć ochładza się i małżonkowie przypominają dwuosobową spółkę powołaną do realizacji życiowych zadań”.
Leon Nieścior OMI przedstawia myśl Ewagriusza z Pontu, który miłość i nienawiść włączył do swojej koncepcji ascezy. Kazimierz Wolsza pisze z kolei o miłości i nienawiści w ujęciu filozoficznym. Na początku swoich rozważań autor podkreśla, że już sama etymologia polskich słów „nienawidzić” („nie chcieć widzieć”) i „nawidzić” („chętnie widzieć”, „kochać”) „sugeruje, że miłość jest stanem afirmującym, pozytywnym, natomiast nienawiść negującym i maksymalnie niepozytywnym”. W numerze polecamy także artykuły: ks. Wojciecha Węgrzyniaka pt. Granica nienawiści i miłości w Psalmach, Wacława Grzybowskiego pt. Zakochany Merton oraz Katarzyny Sokołowskiej O miłości nieprzyjaciół. Według bł. Natalii Tułasiewicz.
W „Duchowości Ćwiczeń” publikujemy między innymi artykuł Krzysztofa Osucha SJ pt. Ubóstwo duchowe, poświęcony refleksji nad duchowym ubóstwem oraz związaną z nim wewnętrzną wolnością. Wśród „Rozmów duchowych” zachęcamy do lektury wywiadu z Janem Melą, założycielem Fundacji „Poza Horyzonty”, oraz Anną Stretowicz-Garbolińską, psychiatrą pracującą w czasach Związku Radzieckiego.
W numerze zamieszczamy także świadectwa, felietony w dziale „Słowo, obraz, czyn” oraz recenzje interesujących książek. Do numeru dołączona została bibliografia „Życia Duchowego” za lata 2006-2010.