Jerozolima

powiązane treści:

  1. Jezus z biczem w ręku

    Dbałość o piękno i czystość świątyni jerozolimskiej niejednokrotnie musiała być okupiona cierpieniem. Troska o czystość świątyni, jaką jest nasze ciało, często również wymaga nie lada wysiłku, nieraz wręcz morderczego. Pozostaje jedna nadzieja: ból przemija, a piękno pozostaje.
  2. Kustodia Ziemi Świętej

    Z Jerzym Krajem OFM, obecnie wikariuszem patriarchalnym dla Cypru, byłym przeorem klasztoru Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie, rozmawia Józef Augustyn SJ
    "Trudno naprawdę zrozumieć Ewangelię bez poznania Ziemi Świętej" - mówi w rozmowie z Józefem Augustynem SJ ojciec Jerzy Kraj OFM.
  3. Medytacje jerozolimskie

    W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie, klęcząc i opierając głowę o grobową skałę, możemy w skupieniu i ciszy wyznać, że w tym miejscu Chrystus, Wcielony Syn Boży, ukrzyżowany pod Poncjuszem Piłatem, trzeciego dnia zmartwychwstał i zasiada po prawicy Ojca. To jest najważniejszy cel i owoc pielgrzymowania do Ziemi Świętej.
  4. Życie Duchowe • JESIEŃ 60/2009

    Duchowość żydowska
    Jesienny numer kwartalnika „Życie Duchowe” poświęcony jest duchowości żydowskiej. Jej bliższe poznanie winno być ważne dla chrześcijan, ponieważ – jak pisze we wstępie wprowadzającym w temat numeru ojciec Bernard Alter OSB – współczesny judaizm i chrześcijaństwo to dwie religie wyrastające z tego samego korzenia.
  5. Świat jerozolimskich Żydów

    7 czerwca 1967 roku - po tak zwanej wojnie sześciodniowej - izraelskie oddziały wojskowe zdobyły Jerozolimę Wschodnią. Minister obrony Mosze Dayan wraz z ówczesnym naczelnym generałem sił wojskowych Icchakiem Rabinem oświadczyli uroczycie pod Ścianą Płaczu: "Jerozolima jest wolna. Dotychczas podzielona stolica Izraela jest zjednoczona. Powróciliśmy na nasze święte miejsca, aby się z nimi nigdy nie rozstać".
  6. Viri Galilei

    Z Ojcem Aleksandrem, Arcydiakonem Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, studentem Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie, rozmawia Józef Augustyn SJ
    Viri Galilei to łacińska nazwa Małej Galilei, po grecku nazywanej Micra Galilea. W przeszłości był to obóz na Górze Oliwnej, w którym zatrzymywali się Galilejczycy przybywający do Jerozolimy na święta żydowskie. Miasto nie było bowiem w stanie pomieścić wszystkich pielgrzymów, którzy zgodnie z żydowską tradycją trzy razy w roku mieli obowiązek nawiedzić Świątynię Jerozolimską.