Jesienny numer kwartalnika „Życie Duchowe” poświęcony jest tematowi „Między skrupułami a cynizmem”. „Skrupuły to poważny problem psychologiczno-duchowy. Zwykłe codzienne potknięcia i słabości dla skrupulanta bywają bowiem powodem lęku, dużego poczucia winy i psychicznej tortury” – pisze we wstępie do numeru Dariusz Kowalczyk SJ. I „o ile skrupulanci cierpią z powodu przewrażliwionego, pełnego urojonego poczucia winy sumienia, o tyle osoby cyniczne zdają się nie mieć żadnego poczucia winy. […] Postępują tak, jakby sumienia nie miały” – zauważa z kolei Józef Augustyn SJ w artykule Bez skrupułów – moda na cynizm.
O tym, jak przekraczać skrupuły i cynizm, piszą w najnowszym numerze „Życia Duchowego” między innymi: Piotr Aszyk SJ (Skrupuły – moralna buchalteria), Stanisław Morgalla SJ (Ponad skrupułami i cynizmem) i ks. Dariusz Jastrząb (Spowiednik wobec skrupułów). Ks. Stanisław Haręzga w artykule pt. Dawid i Judasz, na przykładzie tych dwóch biblijnych postaci, ukazuje zdrowe i chore poczucie winy, które albo człowieka ocala, albo prowadzi go do śmierci. Leon Nieścior OMI przedstawia natomiast rady i wskazania dotyczące samooskarżania się, jakie można znaleźć w starożytnej literaturze ascetycznej. Zachęcamy także do lektury artykułu ks. Alfonsa Skowronka, w którym autor zastanawia się, na ile polityka jest troską o dobro ogółu, a na ile cyniczną grą ludzi władzy.
W „Duchowości Ćwiczeń” publikujemy artykuł Tomasza Oleniacza SJ poświęcony regułom o skrupułach św. Ignacego Loyoli, a w dziale „Modlitwa i życie” – drugą część rozważań Krzysztofa Wonsa SDS o formacji ucznia – tym razem według Ewangelii św. Mateusza. W „Misyjnych drogach Kościoła” artykuł Benoît Vermandera SJ przybliżający postać i dzieło Matteo Ricciego, w czterechsetną rocznicę śmierci tego wielkiego misjonarza Chin. Wśród „Rozmów duchowych” polecamy wywiad z ks. bp. Antonim Długoszem pt. Biskup i narkomani oraz rozmowę z Elżbietą Sujak, psychologiem i kierownikiem duchowym, na temat pracy nad sobą i roli w niej psychologii komunikacji.
W numerze zamieszczamy także świadectwa, felietony w dziale „Słowo, obraz, czyn” oraz recenzje interesujących książek.