We wstępie do zimowego numeru czytamy: „Chcemy w tym numerze nie tyle podsumować Rok Życia Konsekrowanego, ile podkreślić ciągle możliwą witalność takiego życia. Pragniemy również spojrzeć na konsekrowanie życia jako na powołanie każdego kroczącego za Jezusem”.
O korzeniach życia konsekrowanego piszą w numerze między innymi Maria Miduch w artykule „Biblijny model życia poświęconego Bogu”, Tomasz Kot SJ w „trzech impresjach” na temat trzech rad ewangelicznych oraz Placyd Galiński OSB w tekście o duchowości monastycznej.
Z kolei artykuły „Niezdrowe konserwanty” Jacka Siepsiaka SJ i „Refundacja życia zakonnego” Krzysztofa Dyrka SJ to refleksja nad jakością życia duchowego w zakonach oraz próba odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by konsekracja nie była „konserwacją” powodującą zamknięcie i istnienie tylko dla siebie.
W numerze publikujemy również świadectwa i wywiady pokazujące, jak dziś można „konsekrować” swoją codzienność, i to nie tylko w życiu zakonnym. Lucyna Słup opisuje Wspólnotę Chemin Neuf, w której żyją: kapłani i małżonkowie, siostry i bracia, osoby konsekrowane i świeckie. Jolanta Glapka RSCJ, założycielka Fundacji „Pasja Życia”, podejmuje temat czystości w życiu zakonnym, pisząc, że jest ona „niezasłużonym darem Pana Boga, który czyni człowieka zdolnym do umiłowania Go ponad wszystko”. Dariusz Regucki, reżyser, scenarzysta i kompozytor, w rozmowie z Jackiem Siepsiakiem SJ mówi między innymi o swoim nawróceniu, neokatechumenacie, misjach w Kazachstanie oraz modlitwie w życiu artysty. Weronika Kumaszka, młoda studentka z Wrocławia, opowiada o swojej misyjnej pracy w Zambii, nazywając pobyt w Afryce „największymi rekolekcjami w życiu”, które uczą ją nieustannego „zapierania się siebie, podążania za Jezusem i pomagania innym”.
W dziale „Pomódl się” publikujemy kolejną propozycję medytacji ignacjańskiej, tym razem wokół tematu: „Daniel strofujący władzę”. Zachętą do modlitwy i modlitewnego zadumania są także teksty w dziale „Modlitwa i życie”. Marek Wójtowicz SJ zaprasza do modlitwy „najpiękniejszym wzorem modlitwy”, czyli „Ojcze nasz”, a Józef Augustyn SJ do refleksji nad wdzięcznością za otrzymywane dary, która „czyni nas miłymi, łagodnymi, życzliwymi i cierpliwszymi tak w odniesieniu do samych siebie, jak też w relacjach z innymi”.
Polecamy także artykuły w dziale „Słowo, obraz, czyn”, między innymi artykuł Wacława Oszajcy SJ o „Podróży Trzech Króli” Thomasa S. Eliota oraz wywiad z ks. Michelem Remery o projektach sakralnych Hansa van der Laana, holenderskiego benedyktyna, architekta i filozofa architektury.