Wiosenny numer kwartalnika „Życie Duchowe” nosi tytuł „Któż mnie wyzwoli” (Życie Duchowe 30/2002).
W temat numeru wprowadza w krótkim artykule redaktor naczelny pisma Józef Augustyn SJ, podkreślając, że chrześcijaństwo zna tylko jedną odpowiedź na to pytanie – jest nią Jezus Chrystus: „Nasze wyzwolenie wewnętrzne nie jest więc podobne do wybielenia brudnej plamy czy też uprzątnięcia zagraconego pomieszczenia. (...) Wyzwolenie dokonuje się dzięki bezwarunkowemu powierzeniu Bogu całego naszego życia w przekonaniu, że Jego miłosierdzie jest nieskończenie większe od wszystkich naszych namiętności i ułomności moralnych”.
Nakreślony w artykule wstępnym temat podejmują następnie: ks. Dariusz Jastrząb, Dariusz Kowalczyk SJ, Ludmiła Grygiel, Paweł Góralczyk SAC, Wojciech Żmudziński SJ. Refleksją na temat ekumenizmu jako nowego kształtu miłości dzieli się Stanisław Obirek SJ, a Paweł Adamczyk SJ pisze o tym, co dzieje się w Nowym Jorku w kolejnych dniach upływających od zamachu 11 września.
W dziale Duchowość Ćwiczeń Krzysztof Osuch SJ pisze o ignacjańskim rachunku sumienia, a w dziale Modlitwa i życie Krzysztof Wons SDS analizuje powołanie paschalne chrześcijanina. Owocami adoracji Najświętszego Sakramentu dzieli się tutaj także Brat Moris ze wspólnoty Małych Braci Jezusa. W dziale tym nie zabrakło także fragmentów z pism klasyka duchowości – bł. Jana van Ruysbroecka.
Interesujące są zamieszczone w tym numerze Rozmowy duchowe. Pierwszą z nich jest rozmowa ze Stefanem Stuligroszem, założycielem Poznańskich Słowików, drugą – z Laurentem Fabre, założycielem międzynarodowej wspólnoty „Chemin Neuf”, trzecią – rozmowa z Józefem Augustynem SJ na temat relacji między dojrzałością osobową a świętością.
Dział Pytania i odpowiedzi podejmuje tym razem problem „świętego i nieświętego gniewu”. Numer kończy się, jak zwykle, omówieniem wydarzenia kulturalnego oraz recenzjami filmów i książek (wszystko w dziale Słowo, obraz, czyn).