Temat numeru

Piękno wyrażone w sztuce, w muzyce jest nieodzownym elementem wyrazu chrześcijańskiej wiary. Człowiek poszukiwał adekwatnych środków ekspresji, aby na owej „drodze piękna” spotkać żywego Boga, oddać Mu chwałę oraz za pomocą stworzonego dzieła sztuki pociągnąć innych do przeżycia podobnego do­świadczenia.
Zacząłem odkrywać Pana Boga także w popkulturze. Może było w tym trochę nastoletniego zakochania, gdy każda piosenka o miłości jest o Tej Osobie – mogło tak być. Jednak zatoczyło to szersze kręgi i zostało na dłużej – popkultura jest jedną z płaszczyzn mojego spotykania Pana Boga.
Z o. prof. Stanisławem Ziemiańskim SJ, filozofem i muzykiem, rozmawia Stanisław Łucarz SJ
„Pielgrzymi nadziei” – to hasło Jubileuszu Zwyczajnego Roku 2025, który rozpoczął się w Rzymie 24 grudnia 2024 roku otwar­ciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra. Papież Franciszek pragnie, aby Jubileusz pomógł nam do­strzec znaki nadziei – różne przejawy dobra w świecie, któ­re niekiedy wydaje się przegrywać ze złem.
Cha­ryzmatyczny kapłan Ojciec Pio, który w swojej posłudze mocno opierał się na pomocy łaski Ducha Świętego, był osobą, która miała głęboką wiarę, nadzieję i miłość i potrafiła się tymi cno­tami dzielić.
Coraz więcej młodych decyduje się na odejście z Kościoła w coraz młodszym wieku. Są nastawieni krytycznie lub obojętnie. Zasadne więc jest pytanie o to, co robimy źle i czy można to zmie­nić.